Frequently Asked Questins - F.A.Q.


* Na čem to vlastně běhá?

- Podívejte se na stránku, kde jsou popsány systémové požadavky – pokud je splňujete, jděte do toho! (moje konfigurace je AMD K6-233MMX, 128 MB RAM, 6MB Voodoo 1, 50x CD-ROM a hra běhá vcelku solidně, samozřejmě pouze v 640x480 a v pozdějších misích se zpomaluje. Hrát se to ovšem dá :-)).

* Jak se to instaluje, kolik to „sežere“ místa na disku?

- Předně si na disku připravte cca 250 MB prostoru, to Vám bude stačit. Uložené pozice zabírají cca 1 MB (+-). Instalace je svižná, a doporučuji ji shlédnout, protože budete v průběhu seznámeni lehce s historií ságy Red Alert a navíc i s některými jednotkami z tohoto dílu.

* Neběhá a neběhá – píše chybová hlášení a způsobuje si „chyby ochrany“.

- Příčin může být více – přepalovaná CD, špatné kódy, poškozená média, staré ovladače DirectX (ovšem ty by si měla instalace přeinstalovat sama), staré ovladače grafických karet, možné nepodporování některých hardwarů – příkladně procesorů Cyrix , nevyhovující systémové požadavky atd. V takových situacích doporučuji aktualizovat ovladače včetně DirectX, prohlédnout možné oficiální patche, prohlédnout soubor readme.txt – ten může obsahovat event. konflikty a v neposlední řadě výměna/reklamace média a upgrade počítače (zní to hnusně, ale je to bohužel tak).

* Hra běží, ale co to je za divný menu?

- Menu Vám umožňuje některé volby a klasické úkony. Funguje tak, že když něco odkliknete, menu zmizí a „najede“ jeho podmenu. Do hry se rychle dostanete, pokud najedete na „Single player“ – „New Campaign“ a zde vyberete Spojence/Sověty/Tutorial (a dole obtížnost).

* Všichni mne drtí, to se nedá dohrát, je to děsně rychlý...

- Obtížnost lze navolit pouze na začátku kampaně, poté již úroveň měnit nelze.

- Ale dá :-) Pokuste se řádně prostudovat Briefing. Pokud přetáhnete čas, který máte jakoby „ke splnění“ nic se neděje! Pokud máte mise a v nich Tanyu (Spojenci) je to v kapse (ovšem pozor na tanky!). Stejně to nejde? Zkuste některý z Trainerů – už samotné objevení celé mapy hodně napoví o taktice jak postupovat a pokud si naklikáte peníze je jen na Vás.

- Rychlost hry jde upravovat pouze v Multiplayeru a v módu Skirmish – a to pouze před startem takové hry, což má za následek vysokou rychlost na začátku (malé zobrazení mapy a málo jednotek) a pozdější pomalost (hodně jednotek a velký výřez mapy objeven).

* Jsou lepší Spojenci nebo „Rusáci“?

- Podle chuti – osobně jsem velmi rád dal přednost Spojencům – jsou prostě „správnější“ :-). Na kampaních jako u Sovětů mi vadí, že jde pokaždé o jakousi formu „zrady“ ve vlastních řadách (viz kampaň za Terrany ve Stracraftu atp.). A IMHO je Prism Tank prostě dokonalý.

* Postavím si 5x2 Prism Tower a rozdrtím všechny útoky...

- Ne tak docela – rychle přijdete na to, že ostatní věže nabijí jednu, která vystřelí a tím pádem zlikvidujete maximálně 1 jednotku (a vlastně tím přijdete zbytečně o spoustu energie, která mohla posloužit na zničení dalších jednotek) – proto postupujte opatrně a než umístíte postavenou Prism Tower, dobře uvažujte. Nikdy to nebude dokonalé, ale pomáhá nechávat rozestupy.

* Postavím 12 Harrierů a všichni budou dead...

- Nebudou – než je postavíte, strávíte tím mládí (a hodně peněz) – poté je vyšlete a nepřítel je rozseká protiletadlovou obranou. Osvědčenější je pozemní útok. A na Harvestery (taky)!

* Pche, nejlepší jsou V3 raketomety – 10 kousků a je po legraci...

- Možná, pokud budete mít štěstí. Pokud ovšem bude mít nepřítel cca 6-8 jednotek Rocketeer, máte po legraci Vy...

* Kde jsou další stránky o RA2?

- Velký seznam je na www.westwood.com, něco se objevilo i na českém Internetu.

* A co další mapy?

- Pokud je máte, pošlete mi je a já je sem umístím.

* Jak zachránit sochu Svobody v 1. misi za Spojence?

- To nejde – bohužel.

* Co to je za divný žlutý šipky u některých jednotek? Proč se občas ozve „Unit promoted“?

- RA2 si hraje ne povyšování a to mnohem lépe než třeba Tiberian Sun. Po odstřílení určitého počtu jednotek/budov, se zvyšuje „zkušenost“ jednotky a je povýšena. Není přesně definováno kolik se toho musí odstřelit a taky je vyřešeno ničení zdí (zkušenost přibývá pomalu) – na druhé straně, jakmile má jednotka 3 „frčky“ je opravdu silná a navíc se umí „oživovat“, takže pozor na to!

* Co to znamená, když obsadím budovu vojákama?

- Civilní budovy můžete obsadit a tím pádem si z nich udělat „bunkr“. Pokud poté na Vás někdo střílí, ničí pouze budovu a nezraňuje vojáky uvnitř. Ti budovu opustí, až když opravdu hrozí její zničení. Dokud budova nevybuchne, stále ji můžete opravit inženýrem (a nebo opravovat průběžně). V některých misích velmi výhodné ba dokonce nezbytné k vítězství.

* Sakra, svlíkne někdy Tanya ty svoje maskáče?

- Svlíkne :-). Ale až úplně na konci kampaně za Spojence a navíc bude mít na sobě večerní šaty. Něco můžete vidět tady :-).

* Nechci hrát za tlustý prase generála Carvilla!

- Máte jen 2 možnosti – kampaň za Sověty a nebo počkat do pozdějších misí za Spojence, kdy se situace ... vyřeší.

* Yuri vypadá jako Lenin – je to záměr?

- Těžko říct.

* Zofia je moc chladná a upjatá...

- A lepší to nebude. Ona je holka totiž ze Sibiře.

* Jaká je nejlepší taktika?

- Ideální taktiku jsem objevil snad u Spojenců. Rozložte Construction Yard. Postavte Elektrárnu, Barracks a Rafinérii (někde blízko naleziště, samozřejmě toho, které se obnovuje). Dále postavte továrnu na vozidla a hned poté dalšího Harvestera. V mezidobí, pokud máte peníze určitě Letadlovou základnu (kvůli radaru), Prism Tower 2-3, pár kulometných hnízd proti napadení inženýry a samozřejmě 1-2 protiletadlové raketomety pro případ útoku V3. S dalším Harvesterem jeďte těžit na jiné pole než s tím prvním. Netřeba zdůrazňovat, abyste postavili alespoň 3-4 tanky na obranu (prostě něco mobilního). Dále můžete rozšířit základnu k nějakému zajímavému nalezišti a postavit tam druhou rafinérii a tím pádem třetího Harvestera. Tím máte o peníze postaráno. Následuje obsazení budov na přístupových cestách k Vaší základně, odříznutí zdmi (není nutné) a poté Tech Center. Jakmile jej máte stavte Prism Tanky co to dá. Pokud hrozí nebezpěčí útoku atomovou bombou, většinou je dost času na postavení 4, ale lépe 8 Harrierů a útok letectvem. Jakmile máte alespoň 10 Prism tanků, hurá na nepřítele...

* Chronosphere mi umožní přesunout jen málo jednotek...

- Přesun funguje z maximálního prostoru 3x3 – proto si postavte jednotky těsně vedle sebe, aby tvořily čtverec 3x3 jednotky. Potom jich přesunete všech devět (za předpokladu, že jako „epicentrum“ přenosu určíte prostřední jednotku) – více jich najednou přemístit nejde.

* Útok inženýrů mi obsadil Rafinérii/Těžkou továrnu atd....

- Postavte vlastního inženýra a budovu si obsaďte zpět. Počítač obsazené budovy až na výjimky neprodává, takže se o ně nebojte.

* Sověti mne neustále otravují svými výsadky vojáků...

- Sověti opravdu velmi často používají Paradrop – pomoc je jednoduchá. Vzhledem k tomu, že počítač je až na některé situaci hlupák, vysazuje vojáky stále na jedno místo. Přesuňte tam svou pěchotu a opevněte ji písečnými pytli. Ještě lepší je, pokud můžete své vojáky opevnit v některé z civilních budov.